« Zpět do kalendáře

Jongsuk Yoon: October Sky

Pro letošní září a počátek října jsou prostory galerie Domu umění vyhrazeny korejské umělkyni Jongsuk Yoon, která se tak poprvé představuje v naší republice. Autorka, dnes považována za jednu z nejinspirativnějších umělkyň současné mezinárodní scény, spojující západní malířskou tradici s východoasijskou.

Jongsuk Yoon se narodila v roce 1965 v jihokorejském Onyangu a v roce 1995 se přemístila do Evropy. Zde studovala na Akademiích umění v Münsteru 1996 a Düsseldorfu v létech 1997–2001. Studijní období zakončila magisterským titulem v Londýně, kde působila v rozmezí let 2004–2005 na Chelsea College of Art. Má za sebou řadu výstav a intervencí jak v Evropě a Americe, tak i Asii a její dílo je zastoupeno v mnoha soukromých sbírkách, stejně jako muzeích a institucích. V roce 2000 byla stipendistkou tvůrčího programu DAAD v Berlíně a v roce 2019 obdržela rezidenční pobyt v SoArt Millstättersee v rakouském Spittal an der Drau.

Základem tvorby Jongsuk Yoon je jak asijská, tak i evropská tradice. Vedle asijské tušové malby a jeskynních maleb mělo na její dílo důležitý vliv setkání s významným malířem německého expresionismu 20. století Ernstem Ludwigem Kirchnerem, pro jehož malbu bylo typické především dynamické vyjádření vnitřní emoce, místo aby věnoval hlavní pozornost vnějším rysům objektů a krajin.

Práce Jongsuk je celá o „cestě“ - procesu - ne o reprodukci. Sama své obrazy popisuje jako „krajiny mysli“ – vnitřní krajiny, v nichž se barva a tvar, povrch a gesta překrývají a splývají v poetické vyprávění. Krajina zde není chápána primárně jako reprezentace, nýbrž se jedná o určité vyjádření duševního rozpoložení. Tedy zachovává věrnost emocím, tak typickým pro asijskou malbu, která je upřednostňuje před věrností realitě, což byl naopak dlouho základní princip evropské krajinomalby.

Datum a čas konání: 
08.09.2023 - 10:00 - 08.10.2023 - 18:00
Zobrazit všechny termíny
Akce je dostupná dle aktuální provozní doby
Místo konání (výběr z číselníku): 
Galerie současného umění a architektury
Nám. Přemysla Otakara II. 38, České Budějovice
Bezbariérový přístup ANO
Vstup se zvířaty povolen
Vhodné pro děti
Vstupné: 
0 Kč
Pořadatel: 
Statutární město České Budějovice
Mapa:
48.973913
Mapa:
14.473742
Mapa:
16
Mapa se načítá...
Zavřít
Mapa se načítá...
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu