každý den
Hlavní stránka » Vítejte u nás

 Vítejte u nás 

Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.

Vítejte u nás - logo 

Pět let mezinárodní soutěže „Vítejte u nás“

Ilustrační foto.Mezinárodní soutěž „Vítejte u nás“ se v roce 2014 bude konat již po páté. Soutěž, kterou pořádá Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9, je určena žákům středních škol s obory zaměřenými na cestovní ruch, hotelnictví a gastronomii a skýtá jedinečnou příležitost žákům zdokonalit se ve svých odborných znalostech, ale i komunikačních dovednostech. Svým rozměrem se řadí k největším soutěžím tohoto typu v celé České republice, v Jihočeském kraji je pak soutěží zcela unikátní. Výjimečné postavení zaujímá i při propagaci regionálního cestovního ruchu, neboť umístěním v samotné metropoli jižních Čech, Českých Budějovicích, a bohatým doprovodným programem zaměřeným na poznávání jihočeského regionu podněcuje návštěvníky z celé České republiky i Slovenska k dalšímu prozkoumávání nejjižněji položeného českého regionu. Posluchači v sále se naopak mohou inspirovat k cestám po domovských regionech soutěžních družstev.

Soutěž se odehrává tradičně ve dvou dnech v měsíci červnu v prostorách Malé scény DK Metropol. Ve stanovených soutěžních kategoriích se žáci snaží zaujmout nejen odbornou porotu, ale především také diváky v sále. Soutěž je tradičně zaštítěna Jihočeským krajem a statutárním městem České Budějovice a podpořenou řadou významných sponzorů, žáci tak mají možnost vysoutěžit si velmi hodnotné ceny.

Počátek tradice

Vítejte u násÚplně první soutěžní klání se uskutečnilo 15. června 2010 v prostorách Jihočeské hospodářské komory, ta sídlí na stejné adrese jako SŠO, soutěžící se tak stali nedílnou součástí školní budovy a měli tak možnost nahlédnout na chod školy zblízka.
Celkově se soutěže zúčastnilo 12 soutěžních družstev z České republiky i Slovenska. Namátkou jmenujme například Ostravu, Dvůr Králové nad Labem, Varnsdorf, Nitru nebo Bratislavu. Kompletní přehled družstev naleznete v tabulce výsledků.

Soutěžící v kategorii „Přijeďte k nám, přijeďte za něčím zajímavým“ představovali formou prezentací atraktivity svých regionů. Seznámili jsme se například s perličkami Moravskoslezského kraje, vinnou stezku v bratislavském regionu, Tišnovskem a nitranským regionem. Představena byla i stezka Lesem Království a safari ve Dvoře Králové, mohli jsme se vydat na voru odhalovat tajemství Otavy nebo zakusit úskalí hendikepovaných při toulkách po jižních Čechách.
První místo získalo družstvo žaček 3. ročníku Střední školy společného stravování v Ostravě. Vítězná dvojice uspěla s prezentací Perličky Moravskoslezského kraje. Podle slov členky poroty Petry Jánské přinesla vítězkám nejvíce bodů vtipná, lehká a zajímavě provedená prezentace svého regionu. „Navíc byla zaměřená podle moderních trendů produktové nabídky a žákyně prokázaly výborné jazykové znalosti," dodává.

Druhý ročník ve znamení změn

Vítejte u násV druhém ročníku soutěže, který proběhl od 13. do 14. června 2011, došlo k řadě změn. Představme si nyní ty nejvýznamnější z nich:
Nové prostory umožnily vměstnat do hlediště větší počet diváků – počet míst: 170. V hledišti se objevili především žáci základních škol se zájmem o studium cestovního ruchu, ale také i diváci, kteří se nechali inspirovat k výletům za poznáním. V prostorách Malé scény je situována malá kavárna, která se pro všechny účastníky stala příjemným místem k relaxaci.

Oproti prvnímu ročníku přibyla kromě kategorie „Přijeďte k nám, přijeďte za zdravím“ i druhá soutěžní kategorie zaměřená na rod Rožmberků. V tomto roce totiž uplynulo 400 let od úmrtí posledního mužského potomka rodu Rožmberků, Petra Voka.

V duchu právě probíhajícího Rožmberského roku se nenesly pouze prezentace soutěžících, ale také doprovodný program, ten byl částečně hrazen z dotace Jihočeského kraje v rámci grantového programu Rožmberský rok 2011. Účastníci soutěže se mohli vychutnat noční prohlídku třeboňského zámku v doprovodu Petra Voka a Bílé paní.
Vítězkami obou kategorií se staly žákyně Střední školy společného stravování z Ostravy. Českobudějovická Střední škola obchodní si oproti minulému ročníku o stupínek polepšila a v soutěžní kategorii zabývající se spojením turistiky a zdravého životního stylu obsadila druhé místo. Porotu zaujaly i žákyně ze strakonické Euroškoly, které si svou prezentací o strakonickém regionu vysloužily čestné uznání.

Třetí ročník ve znamení stability

Vítejte u násTřetí ročník soutěže se uskutečnil ve dnech 13. - 14. 6. 2012 , soutěže zúčastnilo patnáct družstev z různých částí České republiky i Slovenska. Družstva ze Dvora Králové, Ostravy, Příbrami, Bratislavy, Ústí nad Labem, Nitry, Děčína, Strakonic a Českých Budějovic.
Standardem se staly dvě soutěžní kategorie, v nichž mají družstva možnost předvést své prezentační dovednosti, odborné znalosti, ale i schopnost komunikovat v cizím jazyce. První z kategorií zve návštěvníky Malé scény DK Metropol v Českých Budějovicích, kde se soutěž koná, do domovského regionu vystupujícího družstva. Druhá kategorie se pak vztahuje k jižním Čechám.

Soutěž se konala opět pod záštitou Jihočeského kraje a také statutárního města České Budějovice, jehož primátor Mgr. Juraj Toma spolu s členkou rady kraje pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy RNDr. Janou Krejsovou se osobně ujal jejího zahájení. Soutěže, která se konala od 13. do 14. června, se zúčastnila i celá řada diváků a čestných hostů.

První soutěžní den se nesl v duchu památek UNESCO. Seznámili jsme se se vzdálenou Bánskou Štiavnicí, ale také s nejblíže umístěnými památkami UNESCO, Českým Krumlovem a Holašovicemi. Tento den byl také zakončen samotnou návštěvou Českého Krumlova a zhlédnutím představení Dekameron na Otáčivém hledišti.

Vítejte u násDruhý den představilo 15 soutěžních týmů v rámci tématu „K Budějovicům cesta“ celou řadu tipů na výlet a zájezdů s jediným cílem: České Budějovice. Družstva si také po skončení soutěže měla příležitost naše krajské město prohlédnout při netradiční večerní prohlídce pořádané agenturou Kultur-Kontakt. Vrcholem druhého soutěžního dne bylo vyhlášení výsledků obou soutěžních kategorií. V první kategorii zvítězil tým pořadatelské školy (Střední škola obchodní, Husova 9, České Budějovice) se svojí prezentací Českého Krumlova. Žáci si tak vysoutěžili pobyt v třeboňských lázních Aurora a řadu věcných cen od sponzorů soutěže. V druhé kategorii zvítězilo družstvo Střední školy informatiky a služeb ze Dvora Králové nad Labem, toto družstvo získalo pobyt ve sportcentru Mrkáček v Lišově.
Třetí a poslední den byl nesoutěžní. Pro družstva si organizátoři soutěže s dotační podporou statutárního města České Budějovice přichystali zajímavý výlet. Nejprve plavbu lodí z Českých Budějovic na Hlubokou nad Vltavou a poté návštěvu zámku Kratochvíle a Holašovic.

Čtvrtý ročník ve znamení růstu

Vítejte u násVyhlášením vítězů byl ve čtvrtek (13.6. 2013) ukončen 4. ročník mezinárodní soutěže „Vítejte u nás“. Na soutěž přijela do Českých Budějovic družstva z celé České republiky a Slovenska, letos poprvé se soutěže zúčastnila i rakouská střední škola z Bad Leonfeldenu.
První soutěžní den se odehrál v duchu starých řemeslných tradic, návštěvníci soutěže mohli zhlédnout např. prezentace o historii tkalcovství, rybářství, pivovarnictví. Součástí prezentací byly i praktické ukázky řemesel, řemeslných nástrojů či řemeslných výrobků. Diváci měli příležitost ochutnat originální trubičky z Hořic, jihočeská piva, seznámit se s nástroji na výrobu skla či zhlédnout praktickou ukázku stolničení. Porotu nejvíce zaujala prezentace o historii mlynářství v podání žáků Euroškoly Strakonice, kteří si kromě věcných cen odnesli za první místo i příjemný víkendový pobyt v třeboňských lázních Aurora.
Druhý soutěžní den byl věnován jihočeskému regionu, soutěžící hledali paralely mezi svým domovským městem a Českými Budějovicemi. Nejlépe svůj region s Českobudějovickem propojila Hotelová akademie z Liptovského Mikuláše. Slovenští žáci si tak vysoutěžili první místo a získali víkendový pobyt ve Sportcentru Mrkáček v Lišově.

Součástí soutěže byl opět bohatý doprovodný program, žáci se z místa konání, Malá scéna DK Metropol, přesunuli na organizovanou prohlídku města, ve večerních hodinách měli možnost navštívit Český Krumlov a zhlédnout představení na Otáčivém hledišti. Záštitu nad celou akcí tradičně převzali hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, člen rady kraje pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Tomeš Vytiska a primátor statutárního města České Budějovice Mgr. Juraj Thoma. Řada významných sponzorů podpořila soutěž mnoha zajímavými a hodnotnými cenami.

Letošní ročník provázela mimořádně přátelská atmosféra, porota udělila zvláštní cenu soutěžnímu družstvu z Ostravy, které neváhalo a přispěchalo na pomoc soutěžícím z Nitry, kteří bojovali s technickými problémy ve své prezentaci.

Nejen díky přátelské atmosféře se všichni soutěžící těší na připravovaný 5. ročník soutěže, který již v závěrečném proslovu anoncovala ředitelka pořadatelské školy, Střední školy obchodní, Husova 9, Mgr. Jarmila Benýšková