každý den

 Na zámek a do galerie na rekole? Žádný problém 

Datum vydání: 30. 6. 2017

Napadlo vás někdy jet na výstavu obrazů na kole? Že ne? V Budějovicích máte ideální příležitost. Díky spolupráci českobudějovických Rekol a Jihočeské Alšovy galerie můžete na kole vyrazit právě i za unikátní výstavou. Místo mačkání se v autobuse se projedete krásnou přírodou, a starost, o to, kde před zámkem a galerií kolo připoutáte, mít nemusíte. Jsou tam na to připraveni a cyklistické stojany jsou umístěny přímo na nádvoří před vstupem do Alšovy galerie a do zámku.

Na cyklostezku z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou se můžete napojit přímo v centru města. Vede přímo podél řeky a to po obou březích. Na levém břehu je celá asfaltová a hojně ji využívají jak cyklisti, tak i in-line bruslaři. Chcete-li se vyhnout bruslařům, můžete jet po pravém břehu, kde je cyklostezka vyasfaltovaná pouze zčásti, zbytek vede po zpevněné přírodní cestě. Ať si vyberete jakoukoli stranu, pojedete po rovinaté příjemné cestě, které vás nebude stát mnoho sil. Po většinu trasy lemují cestu stromy, takže se nemusíte bát ani horka. Jediným obtížnějším úsekem je kopec přímo k zámku, ale aspoň si pak za odměnu můžete dát dobře vychlazené pivo nebo zmrzlinu.

A proč vlastně zvolit tuto trasu? Kromě toho, že je cyklostezka na Hlubokou opravdu dobře udržovaná a je to příjemná projížďka, stojí za zmínku rozhodně i to, co vás čeká v cíli. Krásu a slávu zámku asi není potřeba připomínat, připomenou se vám samy už z výhledů z cyklostezky.

Jihočeská Alšova galerie nemá překrásné věže, kterými by mohla upoutat a stojí tak trochu ve stínu zámku, rozhodně má však co nabídnout. Kromě stále expozice nazvaná jednoduše "Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300–2017", která sama o sobě čítá několik významných děl a vůbec poprvé v historii představuje dobře známý soubor památek středověkého umění společně s českým moderním uměním 20. století a která rozhodně stojí za vidění i svým netradičním pojetím, nabízí galerie vždy jednu či dvě další časově omezené výstavy. Ta, kterou si máte možnost prohlédnout přes léto, je opravdu unikátní a zaujme nejen milovníky umění, zajímavá je i pro ty z vás, kdo do galerií jinak téměř nevkročíte a o malířích víte jen to, že používají štětec či pastely. Prostory zámecké jízdárny vyplňuje unikátní výstava Válečných plakátů z let 1914-1918, která jako jedna z prvních prezentací tohoto tématu na našem území představuje výběr nejen z mimořádných sbírek Vojenského historického archivu v Praze, ale i zámořského War Musea v Londýně. Prohlédnout si ji můžete až do konce září 2017 a opravdu to za to stojí.

Na Hluboké sice zatím není růžová zóna umožňující vracení kol a za hodinu celý výlet asi nestihnete, nicméně těch pár korun, které si připlatíte za delší výpůjčku, za to rozhodně stojí. Ostatně MHD či benzín byste také platit museli a rekola vám dávají tu výhodu, že si užijete krásnou cestu přírodou, nemusíte se o nic starat, stačí nasednout na kolo poblíž vašeho bydliště a jet. Bez péče o technický stav, bez obav z ukradení. Tak hurá do sedla!

Objekty